مقالات

#
۵ بازی برتر خانوادگی به انتخاب بازی مدیا

در این نوشتار قصد دارم تا به معرفی ۵ مورد از برترین بازی‌های رومیزی خانوادگی بپردازم که هرکدام از آن‌ها، تجربه‌ای ماندگار و ارزشمند در بطن خود دارد. البته باید ذکر کنم عناوین خانوادگی باکیفیت این روزها بسیارند و به طور قطع نمی‌توان یک رده‌بندی مطلق و همه‌پسند از برترین بازی‌های رومیزی این ژانر ارائه داد، از این رو اینجانب تلاش کردم تا عناوینی ارزشمند و جذاب را که همگی جز بازی‌های مدرن به شمار می‌روند، در این لیست کوتاه گردآوری کنم.

#
مبدأ ۷ بازی رومیزی محبوب

در کتاب It's All a Game، تریستن دنووان (Tristian Donovan) به تاریخچه‌ی بردگیم‌ها از شطرنج گرفته تا مونوپولی (Monopoly) و کاتان (Settlers Of Catan) می‌پردازد و داستان شکل گیری این عناوین ماندگار را روایت می‌کند. در ادامه‌ی این نوشتار، ما ۷ مورد از جذاب ترین آن داستان‌ها را انتخاب کردیم تا ببینیم چگونه این هفت بازی به ‌یادماندنی به‌وجود آمدند.

#
پنج بازی برتر و طراحانشان

امروزه طراحان در هر حوزه‌ای از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردارند و هر جا ردپای چند طراح دیده شود، بوی رقابت به مشام می‌رسد. غول‌های خودروسازی هر از گاهی قدرت طراحی و مهندسی خود را به رخ یکدیگر می‌کشند. معمارها همواره در تلاش برای خلق سازه‌هایی جدید و فرم‌هایی شاهکار هستند. و این بازار رقابت بین طراحان بازی حتی بیشتر از هر حوزه‌ی دیگری داغ است. ما در این مقاله به سراغ طراحان پنج بوردگیم برتر دنیا رفته‌ایم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شویم.

#
تاثیر تیپ‌های شخصیتی MBTI بر تجربه‌ی بازی‌های رومیزی – بخش ششم

در مقاله‌ی قبلی مربوط به تیپ‌های شخصیتی، در مورد INTJ و INFP ها به طور کامل صحبت کردیم. علاوه بر این، در سایر مقالات راجب تیپ‌های شخصیتی ESTJ، ESTP، ENFJ، ENFP، ENTJ و ENTP نیز توضیحات کاملی دادیم. در این مقاله قصد دارم به نقاط قوت، نقاط ضعف، مهارت‌ها، خصوصیات اخلاقی و همچنین بردگیم‌هایی که افراد با تیپ‌های شخصیتی ESFJ و ESFP به آن‌ها علاقه دارند اشاره کنم.

#
امپراطوری تاس ها؛ معرفی سبک‌های معروف دنیای بردگیم‌ها (بخش آخر)

وقتی می‌خواهیم در میان آثار بی‌شمار موسیقی یا فیلم، یک اثر جدید پیدا کنیم، یکی از راه‌ها این است که سبک مورد علاقه‌ی خود را شناخته و در میان آثار تحت آن سبک به دنبال گزینه‌ی مورد علاقه‌ی خود بگردیم. بوردگیم‌ها نیز مانند هر عرصه‌ی دیگری دارای سبک‌های متنوع می‌باشند که در این سری مقالات، سعی خواهیم کرد شما را با انواع مختلف و مرسوم آن‌ها آشنا کنیم.

#
بردگیم‌ شناسی - ژانرهای بازی‌های رومیزی، بخش نخست: دو خانواده‌ی بزرگ

احتمالا تاکنون بارها اصطلاحاتی همچون «یورو-گیم»، «آمریترش» و یا «وارگیم» (Eurogames, Ameritrash Games, Wargames) را از زبان علاقه‌مندان به دنیای بازی‌های رومیزی شنیده‌اید. ممکن است حتی به مرور با مفهوم این کلمات آشنا شده و خود نیز از آن‌ها استفاده می‌کنید و یا اینکه اگر اندکی در این زمینه پیگیرتر باشید، راجع به آن‌ها تحقیق کرده و مفهوم آن‌ها را یاد گرفته‌اید.

#
۵ عامل موثر بر جذابیت بازی‌های خانوادگی

طراحی بازی‌های خانوادگی مبهم‌تر از بازی‌های دیگر است. جداً چه چیزی بازی‌های خانوادگی را از دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند؟ برای پیدا کردن جواب، ما به سراغ بازیکن‌ها و در واقع مخاطبین اصلی این بازی‌ها رفتیم؛ یعنی کودکان. حال به ۵ ویژگی که از نظر آن‌ها باعث عالی بودن بازی‌های خانوادگی می‌شوند، می‌پردازیم.

منبع: TBGF
10 فروردین 1400 | 20:35
#
اتحاد به سبک ژاپنی: نقد و بررسی بردگیم Sekigahara: The Unification of Japan

بازی سکیگاهارا یکی از شاهکار‌های دنیای بازی‌های رومیزی است که گویی هیچ چیزی در آن کم و زیاد نیست. ایراد گرفتن از این بازی بسیار سخت و حتی ناجوانمردانه است و همین ایرادات کوچک و جزئی هم نمی‌توانند از ارزش کلی این اثر بکاهند. بازی سکیگاهارا به واسطه عمق فوق‌العاده‌ی گیم‌پلی، سادگی نسبی و خوشایند قوانین و همچنین تکرار پذیری بسیار بالا، یک بازی رومیزی کامل است که نمی‌توان آن را چیزی جز شاهکار نامید و داشتن آن را در قفسه‌ی بازی‌ها، به تمامی علاقه‌مندان به بازی‌های دو نفره و جنگی توصیه می‌کنم.