10 پیشنهاد برای آموزش بهتر بازی‌های رومیزی (قسمت پنجم)

19 شهریور 1399 | 02:49

در این مطلب به سراغ مبحث آموزش می‌رویم و در کنار هم ببینیم برای آموزش صحیح بازیهای رومیزی به چه نکاتی باید توجه کنیم، از چه چیزهایی باید پرهیز و کنیم و چراها و باید و نبایدهای دیگر. پس همراه ما باشید.

در قسمت‌های قبل  راجع به اهمیت آموزش صحیح صحبت کردیم. حالا به سراغ قسمت پنجم می‌رویم تا با هم ببینیم برای آن که آموزش‌دهنده بهتری بشویم، به چه نکاتی باید توجه کنیم. پس با ماهمراه باشید.

8. مثال بزنید

مهم نیست به چه میزان در بحث آموزش تبحر داشته باشید، مثال زدن و طرح آن همیشه پروسه آموزش را بهبود می‌‍بخشد. در زمان آموزش به جای حرف زدن و مطرح کردن تئوریک مسائل، آن‌ها را به بازیکنان نشان دهید. برای اکثر بازی‌ها این مسئله به راحتی قابل انجام است. این مسئله به آن معنا نیست که یک دور بازی را برای بازیکنان انجام و قدم به قدم تمام قوانین را در طی آن توضیح دهید، میتوانید هر کامپوننت یا قطعه مربوط به مسئله توضیح را برداشته و با آن مثالی قابل لمس برای مخاطبانتان بزنید. این موضوع می‌تواند در کمتر از 3 ثانیه به کمک گفته‌های شما بیاید و نشان دهد که قانون در حال توضیح داده شدن، به صورت فیزیکی چگونه در دل بازی قرار می‌گیرد. 
بازی استار وارز ایمپریال اسالت (Star Wars Imperial Assault) عنوانی است که به شدت محوریت بصری دارد. هر اکشن و انتخابی که در بازی برای انجام دادن و گرفتن وجود دارد روی صفحه نمایش داده شده است و استفاده از همین علائم و پیگیری این روش می‌تواند یک کمک بسیار عالی در هنگام آموزش دادن باشد.

9. تنها زمانی به بازیکنان استراتژی پیشنهاد دهید که از شما درخواست میکنند

این موضوع بیشتر زمانی پیش می‌آید که در حال بازی کردن عنوانی با یک سری بازیکن هستید که برای اولین بار در حال تجربه بازی مورد بحث هستند، ولی چون در حوزه مباحث آموزش می‌گنجد آن را در همین مقاله مطرح کردم.

اولین چیزی که نیاز است تا درک کنیم، این موضوع است که یاد دادن استراتژی و طرح و برنامه برای یک بازی با یاد دادن روند آن به کل متفاوت است. دومی به آن‌ها یاد می‌دهد که چگونه بازی کنند و اولی به آن‌ها می‌آموزد بازی مورد نظر را چگونه «خوب» بازی کنند. مشکلی که می‌تواند آن را در بسیاری از مواقع شاهد بود، عدم توجه آموزش‌دهنده به خواسته‌های مخاطبین و بازیکنان سر میز در رابطه با دانستن یا ندانستن استراتژی‌های مربوط به بازی است. این موضوع می‌تواند به هر دو جهت ماجرا کشیده شود. یعنی بعضی اوقات بعضی بازیکنان در برداشتن قدم‌های اولیه در طی بازی مشکل دارند و بسیار نیازمند راهنمایی و گرفتن جهت برای پیدا کردن سمت و سوی صحیح بازی هستند. از سوی دیگر افرادی هستند که در برابر شنیدن و گرفتن هر نوع کمک و پیشنهادی از سوی دیگران به شدت حساس هستند و به هیچ وجه دلشان نمی‌خواهد تا کسی در روند تصمیم‌گیری آن‌ها ذره‌ای دخالت کند و می‌خواهند تا صفر تا صد بازی را خودشان انجام دهند و در روند آن تاثیرگذار باشند، حتی اگر این عدم گرفتن کمک به باخت آن‌ها منجر شود. استراتژی و نکات خاص برای بهتر شدن در بازی چیزی نیست که نیازی داشته باشید که آن‌ها را آموزش دهید یا ملزم به این کار باشید و عدم آموزش آن‌ها مسبب ناراحتی کسی شود. این‌ها چیزهایی که دریافت و یادگیری آن‌ها بخشی از لذت بازی کردن است. 
باز هم نیاز است که بگویم لطفا از پرسیدن و سوال کردن در این مواقع بهره ببرید. بازیکنان حرفه‌ای اصولا از شنیدن نکات مربوط به طرح و برنامه ریزی در روند بازی سر باز خواهند زد و از آن سمت بازیکنان تازه‌کارتر احتمالا می‌توانند از چند پیشنهاد خوب از طرف شما، بهره‌مند شوند و از آن به خوبی استقبال کنند. شما می‌توانید به راحتی با طرح سوال از مخاطبانتان، نگرششان در این زمینه را دریابید و بر اساس همین موضوع با آن‌ها برخورد کنید. مثلا می‌توانید با طرح چنین صورت مسئله‌ای، نظر مخاطبتان را بفهمید:
«هی رفیق ، می‌دانم که دوست داری زیر و بم بازی را خودت کشف کنی و از این موضوع لذت می‌بری. یادت باشد که این بازی، عنوان مشکل و پیچیده‌ای است، پس اگر خواستی و دوست داشتی، می‌توانم چند نکته را به تو گوشزد کنم تا باعث شود خیلی از مسیر اصلی بازی دور نشوی و حجم بالای قوانین و کارهای موجود برای انجام دادن تو را گیج نکند. اگر هم نه، هیچ ایرادی ندارد. چون من فقط میخواهم تا اولین بازی تو یک تجربه دل‌پذیر باشد و بتوانی زمان خوبی داشته باشی از بازی کردن لذت ببری، در مجموع نمیخواهم عدم توجه به چند نکته کوچک تو را از خوش گذراندن منع کند.»
احتمالا شما با دوستتان خیلی صمیمانه‌تر مثالی که من زدم صحبت خواهید کرد. به هر حال نکته اصلی یکسان است، به عنوان آموزش‌دهنده بازی شما موظف هستید تا مطمئن شوید که تجربه اولیه آن‌ها نسبت به آن بازی، یک تجربه لذت‌بخش باشد و باید تا حد امکان کاری کنید که به همه خوش بگذرد. حتی اگر شده که پیشنهاد شما باعث شود که خودتان از روند پیروزی عقب بمانید و آن‌ها پیروز اولین جدال آن بازی، در مقابل شما باشند. اگر به آن‌ها خوش بگذرد، دوباره با شما بازی خواهند کرد و دفعه بعد بگذارید که تمام انتخاب‌ها به پای خودشان باشد و صرفا روی بازی کردن تمرکز کنید. البته این به آن معنا نیست که بگویم از قصد بازی را واگذار کنید تا آنها از بازی خوششان بیایند، تنها منظورم این است که ممکن است یک پیشنهاد فوق‌العاده از طرف شما روند بازی آن‌ها را تغییر دهد و شما را بازنده کند. در این زمان‌ها حوصله به خرج دهید و بدانید که دوست شما می‌داند که بدون کمک شما و پیشنهاد فوق‌العاده شما احتمالا نمیتوانست پیروز میدان باشد. اگر هم که نمی‌خواهند چیزی بشنوند و کمکی دریافت کنند، خب دیگر به شما ارتباطی ندارد که اشتباه بزرگ آن‌ها را به ایشان گوشزد کنید. در طول زمان خواهید دید که بازیکنان مختلف، ایده‌های مختلفی راجع به دریافت کمک و پیشنهاد از سوی بازیکنان باتجربه‌تر خواهند داشت.

 

قسمت آخر این مقاله را در مطلب بعدی دنبال کنید.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....