10 پیشنهاد برای آموزش بهتر بازی‌های رومیزی (قسمت اول)

24 شهریور 1399 | 12:52

در این مطلب به سراغ مبحث آموزش می‌رویم و در کنار هم ببینیم برای آموزش صحیح بازیهای رومیزی به چه نکاتی باید توجه کنیم، از چه چیزهایی باید پرهیز و کنیم و چراها و باید و نبایدهای دیگر. پس همراه ما باشید.

همه ما به این موضوع علاقه‌مند هستیم که بازی‎های جدیدی را به پای میز بازی بیاوریم و تجربه کنیم. باز کردن کیسه محافظ یک بازی جدید برای ما به عنوان یک فرد بالغ، حکم بازی کردن یک کودک با اسباب بازی جدید را دارد و همان شوق و شور را در ما بیدار می‌کند. یک جعبه زیبای جدید که بوی فوق‌العاده مقوا و پلاستیک را به همراه دارد! مطمئنم آن قدر این موضوع برای خیلی از ما جذاب است که تعداد بازی‌های خریداری شده‌مان از آن‌هایی که تا به حال به پای میز آمده‌اند تجاوز می‌کند. پس می‌توانیم به این نتیجه برسیم که خرید و مالکیت یک عنوان جدید برای همه ما بسیار هیجان‌انگیز است، اما وای از وقتی که زمان یادگیری و خواندن قوانین این عضو جدید خانواده قفسه شما میرسد! نه تنها باید بازی را یاد بگیرید بلکه باید آن قدر خوب این کار را انجام دهید تا بتوانید آن را برای هم‌بازی‌های خود و چند نفر دیگر هم توضیح دهید. چالش آموزش دادن بازی‌های رومیزی همیشه از بحث یادگیری آن هم دشوارتر است.
روشی که یک بازی را توضیح می‌دهید بسیار مهم‌تر و حساس‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. یک حقیقت ساده وجود دارد؛ یادگیری یک بازی اولین قدم آشنایی آن‎ها با یک عنوان است، و یک آموزش بد می‌تواند یک بازی را حتی قبل از شروع کردن به خود عمل بازی کردن، برای همیشه عنوان مورد نظر را در دید آن‎ها نابود کند. بسیار ایده‌آل می‌شد اگر آدم‌ها می‌توانستند غرور و سپر مدافع خود را کنار بگذارند و بگویند: «هر چند بازی بد توضیح داده شد و آن را خوب یاد نگرفتم، ولی با بازی کردن و طی روند بازی به آن شانس دوباره‌ای خواهم داد و شاید در این روند نظرم نسبت به آن بازی عوش شد.» ولی حقیقت این است که پس از آموزش نامناسب، آن ها دیگر هیچ‌گاه به سراغ بازی مورد نظر نخواهند رفت.
اگر یک بازی بد توضیح داده شود، به نظر می‌رسد که ایراد از بازی است و نه کسی که وظیفه آموزش آن را بر عهده داشته است. اگر باعث شدید که چنین نگرشی به بازی از سوی مخاطبانتان پیش بیاید، برای شما در راه تلاش برای جلب توجه دوباره آنها تنها آرزوی موفقیت دارم.
پس اگر در این زمینه با مشکلاتی رو به رو شده‌اید، نگران نباشید. امروز می‌خواهیم به سراغ همین مبحث برویم و در کنار هم ببینیم برای آموزش صحیح بازی‌های رومیزی به چه نکاتی باید توجه کنیم، از چه چیزهایی باید پرهیز و کنیم و چراها و باید و نبایدهای دیگر. پس همراه ما باشید.

1. بازی را قبل از آموزش دادن به خوبی یاد بگیرید

این نکته خودش همه چیز را توضیح میدهد و کاملا واضح است، ولی متاسفانه خیلی ها آن را جدی نمی‌گیرند و رعایت نمی‌کنند. حتما بازی را قبل از آموزش دادن به دیگران، به خوبی فرا بگیرید و آن را تجربه کنید.

بگذارید بهتر توضیح بدهم، برای مثال دوستانتان را برای بازی کردن دعوت نکنید تا در حضور آن‎ها بازی جدید را باز کنید و تازه به بررسی کردن آن بپردازید. موضوع این جا است که یادگیری خیلی از بازی‌ها، حتی عناوین مدیوم و ساده‌تر، در عمل بسیار سخت‌تر از بازی کردن آن‌ها است و ممکن است زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. این مساله برای بازی‌های جدیدی که خودتان هم تجربه بازی کردنشان را ندارید چند برابر میشود. خواندن کتابچه قوانین و یا همان «رول بوک» (Rulebook) مشهور، می‌تواند پروسه سخت ودشواری باشد و در اکثر مواقع، شما به یک دست بازی تمرینی برای درک تمام جوانب بازی خواهید داشت. خیلی از نقاط پنهان و مهم بازی، تنها در حین تجربه‌ی آن رخ می‌دهد. البته یک دست بازی کردن، تضمینی برای فهمیدن جوانب مختلف بازی وجود ندارد و مفاهیم آن بازی باید به صورت فردی و توسط خود کسی که می‌خواهد بازی را برای دیگران در آینده آموزش دهد، صورت بگیرد. اگر شما این مسئولیت سنگین را به عهده دارید و آن را قبول کرده‌اید، با انجام آن به بهترین شکل می‌توانید شب بازی را برای همه بسیار مفرح‌تر کنید. البته استثنایی هم وجود دارد و آن هم این است که گروه بازیکنان و هم‌بازی‌های شما روی این نکته اصرار داشته باشند که همگی و در کنار هم، از صفر بازی را یاد بگیرید. البته در موارد بسیار نادری این اتفاق روی می‌دهد و خیلی اوقات آدم‌ها ترجیح می‌دهند تا یک نفر بازی را برای آنها توضیح دهد؛ یک نفر که خودش به تمامی قوانین مسلط است و آنها را به خوبی یاد گرفته است! راههای بسیار زیادی برای یادگیری یک بازی و عنوان جدید به صورت فردی وجود دارد. یکی از بهترین راهها همان کتابچه‌های قوانین معروفمان است. تمام بازی‌ها روی زمین این قابلیت را دارند که بتوان آن‎ها را توسط کتابچه قوانینشان یاد گرفت، هر چند بعضیها در این زمینه بسیار بهتر از همتاهای خود هستند و بعضی شما را به مرز جنون خواهند کشید!
بعضی‌ها دوست دارند که بازی را در حین بازی کردن یک دور آزمایشی و به صورت قدم به قدم یاد بگیرند که البته این روش برای خیلی از بازی‌ها کارآمد نخواهد بود و عملا نوع ساختار بازی‌ها این اجازه را به شما نخواهند داد. این نوع بازی‌ها اصولا عناوین سنگین‌تری هستند که برای یک حرکت ساده شما در بازی هم مکانیزم‌های زیادی طراحی کرده‌اند و برای پیش رفتن در بازی نیاز به دانستن همه یا بخش قابل توجهی از قوانین آن‌ها دارید.
خیلی‌ها، از جمله خود من، دوست دارند تا قبل از رفتن به سراغ کتابچه قوانین، یک تصویر کلی نسبت به روند بازی و قوانین آن‎ را داشته باشند. برای رسیدن به چنین چیزی، ویدیوهای آموزشی که روز به روز تعداد آن‎ها در حال افزایش است پیشنهاد می‌شود. برنامه‌های زیادی از این دست وجود دارد. شاید معروف‌ترین شخصی که به آموزش ویدئویی بازی‌ها مشغول است، رادنی اسمیت (Rodney Smith) با برنامه «واچ ایت پلید» (Watch It Played) باشد. البته در بازی مدیای خودمان هم عرفان محمد پور با کیفیت بسیار خوبی کار آموزش بازی از طریق ویدئوهای آموزشی را بر عهده دارد. گرچه که منابع شما به یوتیوب و افراد و کانال‎های خارجی محدود نیستند و امروزه در همه‌ی پلت فرم‌های پخش ویدئو و شبکه‌های اجتماعی، شاهد ساخته شدن چنین ویدیوهای آموزشی توسط گروه‎های مختلف هستیم. کیفیت و خوب و بد بودن و ترازوی مقایسه بین این گروه‎ها را به عهده خودتان می‌سپارم ولی فراموش نکنید که دیدن یک ویدیو از تشریح قوانین بازی می‌تواند شما را در هنگام خواندن کتابچه قوانین، چند قدم جلوتر نگه دارد. هر چه باشد حافظه تصویری و کوتاه مدت شما توسط تصویر بسیار قوی‌تر کار می‌کند، تا این‌که صرفا مطالعه پاراگراف‌های متمادی از قوانین مختلف و دیدن تعداد محدودی از مثال‌های ذکر شده توسط آن. 
مهم نیست بازی را چگونه یاد میگیرید، فقط حواستان به این نکته باشد و مطمئن شوید تا قبل از اشتراک گذاری بازی جدیدتان روی میز و در شب بازی با دوستان و همبازی‌ها، خودتان آن را به خوبی بلد باشید. هیچ‌کس دلش نمیخواهد به سراغ شما بیاید و با عنوانی مثل توالایت ایمپریوم (Twilight Imperium) که به راحتی میتواند گفت  یکی از بازی‌های سخت و سنگین برای یادگیری به شمار میرود، رو به رو شود و منتظر باشد تا شما ساعتها مشغول «خواندن بخش‌هایی از آن» باشید.

 

ادامه این مقاله را در قسمت بعدی دنبال کنید.

 

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....