معرفی 10 بازی رومیزی برتر با محوریت دنیای استار وارز (قسمت اول)

7 مهر 1399 | 00:30

با ما و بررسی بهترین عناوین با محوریت دنیای استار وارز، همراه باشید.

معرفی 10 بازی رومیزی برتر با محوریت دنیای استار وارز

شاید دنیای استار وارز (Star Wars) و جنگ‌های ستاره‌ای، دنیایی تخیلی و زاده ذهن خلاق جورج لوکاس (George Lucas) باشد، اما امروزه شاهد این هستیم که این نام تقریبا توانسته تا کره خاکی ما را فتح کند. در هر جای زمین که باشید و با هر ملیت و سلیقه‌ای، اگر نام استار وارز را نشنیده باشید، احتمالا به این معنا است که تا به حال اثرات تکنولوژی را لمس نکرده‌اید. در هر مدیوم و پلتفورم سرگرمی‌ای که جست و جو کنید، حتما و لزوما به نام استار وارز خواهید رسید؛ از بستر اصلی و خاستگاه آن یعنی پرده نقره سینما گرفته تا دنیای بازی‌های ویدیویی، کامیک بوک، انیمیشن، اکشن فیگور، لگو، اسباب بازی‌های مختلف و صد البته بازی‌های رومیزی. نکته جالب این جا است که نه تنها استار وارز در تمامی این زمینه‌ها حضور داشته و دارد، بلکه این حضور با قدرت هر چه تمام‌تر شکل گرفته است و در بین تک تک این مدیوم‌ها، محصولات متعددی را از استار وارز شاهد هستیم. همان‌طور که اشاره کردم یکی از  این حوزه‌ها بردگیم است و تعداد زیاد و با کیفیت بازی‌هایی که با محوریت این عنوان ساخته شده‌اند، ما را بر آن داشت که لیستی از بهترین‌های آن‌ها تهیه کنیم و در کنار هم‌دیگر آن‌ها را بررسی کنیم.
درست است که دیدن فیلم‌های این سری، خواندن کتاب‌ها و یا کامیک‌های مربوط به آن و بازی کردن بازی‌های ویدیوییش می‌تواند ما را به قلب این دنیا بفرستد، اما اگر بخواهیم رو راست باشیم در هیچ‌کدام از این مدیوم‌ها تنوع و تاثیرپذیری نقش مخاطب را مثل عناوین رومیزی مربوط به آن پیدا نخواهید کرد. واقعا بهترین راه برای غرق شدن در دنیای جورج لوکاس و سفر به کهکشان خیلی خیلی دور او، همین مقوا و پلاستیک های منقش به شخصیت‌های سفید و سیاه و خاکستری هستند. نکته‌ای که ممکن است به نظر شما برسد و جالب توجه باشد، حضور تنها دو شرکت اصلی در بین ناشرین بازی‌های پیش رو است. شرکت آمریکایی بزرگ و خوش‌نام فنتری فلایت (Fantasy Flight)، که یکی از تاثیرگذارترین و مشهورترین ناشران بازی‌های رومیزی است و شرکت هزبرو (Hasbro) که تقریبا بخش اعظمی از بازار بازی‌های رومیزی را با مونوپولی (Monopoly) و ریسک (Risk) به خودش اختصاص داده است. دلیل این موضوع هم این است که لوکاس آرتز و والت دیزنی (صاحب امتیاز فعلی سری استار وارز)، لایسنس این عنوان را تنها و تنها در احتیار این دو شرکت قرار داده‌اند. در مقاله‌ای به صورت مفصل راجع به لایسنس و اجازه استفاده از عناوین مختلف توسط شرکت‌های ثانویه صحبت کرده‌ام که می‌توانید آن را از لینک پایین مطالعه کنید. حال نوبت به خود مبحث فعلی ما می‌رسد، پس در ادامه با ما و بررسی بهترین عناوین با محوریت دنیای استار وارز، همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مقاله مربوط به شبکه‌سازی داخلی و خارجی عناوین و سری‌های مختلف در مدیوم‌های سرگرمی

10. Loopin’ Chewie

خب بهتر است در اول کار یک عنوان کودکانه و شاد را نسبت به باقی لیست معرفی کنیم. مشخصا اگر تعداد بازی‌های این لیست از 9 تجاوز نمی‌کرد، نام لوپین چووی را در این مطلب مشاهده نمی‌کردید. اما برای این رتبه و بازی‌ای کودکانه با تم استار وارز، می‌توان با قاطعیت گفت که لوپین چووی بازی فان و ارزش‌مندی است. البته این عنوان از روی بازی‌ای دیگر به نام لوپین لویی (Loopin’ Louie) بازسازی شده است و تنها تم، قطعات و اتمسفر بازی رنگ و بوی استار وارزی به خود گرفته‌اند.
می‌توان گفت که این بازی برای یک جلسه بازی با افراد بالای 16 سال مناسب نخواهد بود، ولی انتخاب فوق‌العاده‌ای برای کودکان به شمار می‌رود. این عنوان یکی از احمقانه‌ترین و بامزه‌ترین ایده‌ها را در گیم‌پلی‌اش نهفته است. بازی یک عنوان دکستریتی (مهارت فیزیکی) و تعاملی است که در آن باید سعی کنید موجود پشمالو و بامزه دنیای استاروارز، که بر فراز بازی در حال پرواز است را بیشتر از باقی بازیکنان به بالا پرتاب و او را به سمت بازیکن دیگری هدایت کنند. بازی برای 2 تا 4 نفر طراحی شده است و مناسب سنین 4 تا 16 سال است. این عنوان توسط شرکت هزبرو تولید و منتشر می‌شود.

9. Star Wars: Empire vs. Rebellion

این عنوان یکی از بازی‌های کمتر شناخته شده لیست فعلی ما است. امپایر در برابر ریبلیون یک بازی کارتی مستقل، با سختی متوسط رو به پایین است که می‌توان آن را در کمتر از 20 دقیقه بازی کرد. مثل تمامی دیگر بازی‌های مربوط به استار وارز، یک بازیکن کنترل امپایر یا امپراتوری را بر عهده می‌گیرد و بازیکن دیگر در نقش نیروی‌های شورشی یا جنبش ریبلیون است.
این عنوان یک بازی ساده با اهداف مشخص است. شما در طول بازی کارت‌هایی بازی می‌کنید که ارزش مشخصی دارند و با مجموع آن‌ها می‌توانید کارت‌های ماموریت به دست آورید، و هر کس بهتر بتواند این موضوع را به مرحله عملیاتی برساند، در آخر برنده بازی خواهد بود. البته که نکاتی دیگری هم برای در نظر گرفتن وجود دارند، مثل هزینه منابع و میزان قدرت هر کارت که در تصمیم‌گیری‌های تاکتیکال بازیکنان تاثیر گذار خواهد بود؛ اما کلیت بازی همان چیزی است که پیش‌تر به آن اشاره کردم. بازی به شدت قوانین راحتی دارد و آن را می‌توان بارها و بارها بازی کرد بدون آن که جذابیتش کاهش پیدا کند. بازی قیمتی حول و حوش 11 دلار دارد.

8. Star Wars Role Playing Games System

دلیل آن که اسم عنوان مشخصی را برای این بخش در نظر نگرفتم، این است که خود این سیستم نقش‌آفرینی  به سه بازی جداگانه مربوط می‌شود. هر سه این عناوین توسط فنتزی فلایت تولید و منتشر شده‌اند. ادج آو ایمپایر (Edge of Empire)، فورس اند دستینی (Force and Destiny) و ایج آو ریبلیون (Age of Rebellion) همانند سیستم‌های دیگری از دسته بازی‌های نقش‌آفرینی مثل دانجن اند درگنز (Dungeons and Dragons – D & D) و پث‌فایندر (Pathfinder) هستند که نیاز به یک بازی‌گردان مسلط دارند. تمام اجزای بازی این‌ها هستند: یک کتابچه‌ قوانین بزرگ و قطور، برگه‌های مربوط به بازیکنان، تاس. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا سه عنوان از این سری وجود دارد. در جواب شما باید بگویم که تمام این‌ها در کنار هم، در اصل یک بازی واحد بزرگ را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این سه عنوان، یک سیستم پایه‌ای یکسان دارند و کم و بیش با یک‌دیگر در ارتباط هستند و می‌توان آن‌ها را ترکیب کرد.
هر بازی یک منطقه مشخص را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد تا در آن گشت و گذار کنند، در کنار این شخصیت‌های مشخص با کلاس‌های مختلف، نژادها و قابلیت‌های مختلف هم حضور خواهند داشد. داستان‌های و خط زمانی ادج آو امپایر و فورس آو دستینی ماجراهای پس از انفجار و نابودی «دث استار» (Death Star) را روایت می‌کنند. ایج آو ریبلیون اما خط زمانی و داستان موازی با فیلم «امپایر استرایکز بک» (Empire Strikes Back) را پیگیری می‌کند. بازی اجازه می‌دهد که شما در نقش یکی از سربازان شورشی یا در قامت یک جدای (Jedi) نقش‌آفرینی کنید. پس انتخاب بر عهده شما خواهد بود که کدام یکی از آن‌ها را می‌خواهید. برای بازیکنان تازه‌کار، بهترین انتخاب این است که یکی از این سه بازی را برای خودش انتخاب کند و با همان بازی را پی بگیرد، چرا که می‌تواند ساعت‌ها با بازی و شخصیتش در ارتباط باشد و با آن اخت بگیرد. اگر می‌خواهید بیشتر از این حرف‌ها در این سری بازی‌ها غرق شوید، به سراغ دو عنوان دیگر هم بروید. فقط امیدوارم خیلی اهل پس‌انداز و صرفه‌جویی مالی نباشید، چرا که در این صورت فشار روانی زیادی را متحمل خواهید شد!
سیستم نقش‌آفرینی استار وارز، پیچیده‌ترین و عمیق‌ترین تجربه بین تمامی این عناوینی است که مشاهده می‌کنید. اما هزینه بالا، زمان بسیار زیاد و پیچیدگی و نیاز به یک بازی‌گردان باعث می‌شود تا بازی کردن این سه عنوان، چالش بسیار بیشتری نسبت به دیگر عناوین لیست داشته باشد. اما زمانی که بر اساس سیستم نقش‌آفرینی‌ای، سه عنوان مختلف منتشر می‌شود، می‌توان خیلی راحت به کیفیت آن ایمان آورد.

ادامه این مطلب را در مقاله بعدی بخوانید.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....