10 تیپ شخصیتی بازیکنان روی اعصاب و راه‌های تعامل با آن‌ها (قسمت پنجم و پایانی)

29 شهریور 1399 | 06:14

در این سری مقالات تیپ‌های شخصیتی اذیت‌کننده را بررسی خواهیم کرد و راه‌های مواجه با آن‌ها را در کنار هم مرور می‌کنیم.

8. بازیکن مهربان

افراد بسیاری در این لیست حضور دارند که بازی و خروجی آن را به سان مرگ و زندگی می‌پندارند، ولی شخصی که اکنون در مورد آن حرف می‌زنیم یکی از آن‌ها نیست. در اصل فرد مهربان داستان ما، اصلا و ابدا بازی را امری مهم نمی‌داند و ارزش چندانی برای آن قائل نیست. این فرد به دلیل معاشرت کردن با شما و دیگر دوستان و آشنایان در جمع شما حضور دارد و عاشق دورهمی است. دلیل او برای حضور تنها فان و خوش‌گذرانی صرف است. این فرد برایش مهم نیست چه بازی‌ای بازی می‌شود، چه کسی در طول شب به شما ملحق خواهد شد و یا حتی جلسه بازی شما چه قدر طول خواهد کشید. او فقط به این دلیل آن جا حضور دارد که ببیند چه خبر است و ساعات خوشی داشته باشد. 
شاید با خودتان بگویید که خود من در طول مقاله به این موضوع اشاره کردم که هدف لذت بردن است؛ پس چه ایرادی به چنین فردی وارد است؟ خب در جواب باید بگویم در بعضی مواقع، این پدیده پیامد یا مشکل چندانی به همراه ندارد ولی در اوقات دیگر این فرد حاضر در جمع باعث بروز دردسرهایی می‌شود. این فرد اصولا می‌تواند به راحتی توسط افراد دیگر سر میز به اصطلاح گول بخورد و تحت تاثیر آن‌ها قرار بگیرد. در زمان‌هایی دیگر این فرد انتخاب یا حرکاتی نمی‌کند که از نظر بازی منطقی هستند ولی ممکن است آن‌ها را یک فرد «بدجنس» نشان دهند. به دلیل این که او نمی‌خواهد هیچ‌وقت یک فرد قلدر به حساب برود، اجازه می‌دهد دیگر بازیکنان از او و نقشش در طول بازی سواستفاده کنند. زمانی که فردی با چنین رویکردی وارد یک بازی می‌شود، مخصوصا اگر آن بازی یک عنوان دارای سطح بالایی از تعامل بازیکنان باشد، بالانس و تعادل بازی به شدت به هم می‌ریزد. زمانی این موضوع به اوج خودش می‌رسد که یک بازیکن سعی می‌کند از این شخص حداکثر استفاده یا سواستفاده را ببرد تا خودش پیروز میدان باشد.
چگونه با بازیکن مهربان برخورد کنیم:
فرد مهربان اصولا در حقیقت یک فرد مهربان و خوش‌برخورد است، پس مقابله با آن‌ها خیلی برای شما سخت نخواهد بود. در بیشتر مواقع، او به پیشنهاد و موعظه شما گوش فرا خواهد داد و سعی می‌کند تا سبک بازی خود را، حتی برای آن شب هم که شده، اصلاح کند. اما این موضوع با لزوم تذکر لسانی همراه است و در صورت حرف زدن قابل دسترسی است. اگر او برای آن که ذات خوب خود را نشان دهد، تبدیل به بازیچه دست دیگر بازیکنان شده است و یا سبک بازیش باعث شده تا بالانس بازی به کل به هم بریزد، کافی است که مستقیما این مسائل را برای او توضیح دهید. گاهی اوقات بعضی‌ها نیاز دارند تا بهشان یادآوری شود که بازی‌های رومیزی و دنیای آن‌ها، جای امنی برای خروج از کالبد روزمره است و مدعی بودن و داشتن روحیه رقابت‌طلبانه در چنین بستری هیچ خدشه‌ای را به شخصیت حقیقی بازیکن وارد نخواهد کرد.
با چنین فردی چه نوع بازی‌هایی بکنیم؟
فرد مهربان اصولا انعطاف پذیری و پذیرش بالایی دارد، پس احتمالا زمانی که با جلسات بازی شما اخت بگیرد و به روتین شما تن دهد، مشکل زیادی ایجاد نخواهد کرد. با مد نظر داشتن گزاره قبل، بهتر است که با عناوین سبک‌تر و کوتاه‌تر کار را آغاز کنید تا آن‌ها ببینند که بازی‌های رومیزی چگونه عمل می‌کنند و می‌توانند در سرپناه این سرگرمی و فعالیت، از کالبد روتین خود فاصله بگیرند و طوری که باید از این زمان‌ها و سرگرمی لذت ببرند. او نیاز دارد تا درک کند که رقابت، مجادله، بلوف زدن و حتی مرموز بودن و گول زدن دیگران بخشی از این سرگرمی هستند که کاملا توسط دیگران هم پذیرفته شده است. اگر احساس می‌کنید که این فرد روند بازی‌های شما را به طور محسوسی خراب می‌کند، از بازی کردن بازی‌هایی با قوانین سنگین، تعامل بالا و زمان زیاد به طور جدی دوری کنید. اگر بازی‌ای مثل دامینین (Dominion) یا آرکتیک اسکونجرز(Arctic Scavengers) را به سر میز بیاورید که هر کس کار خودش را می‌کند، نباید مشکل زیادی داشته باشید. البته استفاده از چنین شخصی با چنین روحیه‌ای در بازی‌های سبک همکاری مشترک و در قامت یک ساپورتر (Supporter) می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای باشد.

9. قربانی

افرادی که زیرشاخه این تیپ و گروه قرار می‌گیرند نمی‌توانند این موضوع را تحمل و هضم کنند که کوچک‌ترین چیزی که به نظر آن‌ها «شخصی» باشد در طول بازی برایشان اتفاق بی‌افتد. استراتژی و برنامه‌ریزی را به طور کلی فراموش کنید، اگر چنین بازیکنی مورد هدف شما قرار بگیرد، بدون شک یک داستان پردردسر را به راه خواهد انداخت. برد و باخت و هیچ چیز دیگری برای او اهمیت ندارد، صرفا چنین فردی نمی‌تواند حمله یک به یک و شخصی را تحمل کند، حتی برای یک لحظه و حتی برای بستر امنی مثل بازی. هر بار که حرکت منفی‌ای علیه آن‌ها انجام شود، آن‌‌ها از بازیکنی که نوبتش این سوال را می‌پرسند که چرا او را به عنوان هدف انتخاب کرده است و باید چنین کاری بکند. حتی اگر شما کارتان را انحلم داده باشید و همه چیز هم سر جای خودش باشد، باز او دلایل زیادی را برای شما مطرح خواهد کرد که چرا رفتن به دنبال دیگر بازیکنان، انتخاب درست و منطقی‌تری می‌توانست باشد.
در حادترین مواقع هم چنین افرادی حرکت شما را به عنوان یک تسویه حساب شخصی تلقی می‌کنند و حتی ممکن است سر شما فریاد بکشند و بازی را به هم بزنند تا همه بدانند که شما چه قلدر دل‌سنگی هستید. با آوردن چنین بازیکنی سرمیز، انگار که در حال راه رفتن روی شیشه ترک برداشته هستید.
چگونه با بازیکن قربانی برخورد کنیم:
بهترین راه مقابله با این دسته از افراد، انتخاب بازی درست است، که خیلی زود به آن‌ها خواهیم پرداخت. به جز این مسئله باید به این موضوع دقت کنید که قلب کوچک و حساس آن‌ها را نشکنید! اگر می‌ـوانید آن‌ها را از طریق توضیح دادن قانع کنید که مشکل شخصی‌ای وجود ندارد و همه چیز در مورد بازی و اتفاقات مربوط به آن است، ممکن است زندگیتان در طول چند ساعت بازی کمی راحت‌تر شود. اگر هم که چنین چیزی ممکن نشد، وقت عوض کردن بازی رسیده است. 
با چنین فردی چه نوع بازی‌هایی بکنیم؟
طبیعت و ذات بازی مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید به آن دقت کنید. باید بهترین و مناسب‌ترین بازی و عنوان را در هنگام حضور چنین فردی انتخاب کنید. از بازی‌هایی که دارای درگیری و مجادله هستند به شدت پرهیز کنید. اگر در بازی توانایی حمله، دفاع یا به هر نحوی مجادله با دیگر بازیکنان وجود داشته باشد، ، قربانی داستان ما، چند ساعتی که مشغول بازی هستید را در جهنم سیر خواهد کرد. به صورت کلی بازی‌های سبک یورو دارای تعامل مستقیم و سطح درگیری بسیار پایین‌تری نسبت به بقیه بازی‌ها هستند و در چنین مواقعی بازی‌های تکی چندنفره (Multiplayer Solitaire) می‌توانند از بهترین انتخاب‌ها به شمار بروند. بازی‌ای مانند ترافورمینگ مارز(Terraforming Mars) یا کسلز آو بورگاندی (Castles of Burgundy) از همین نوع بازی‌ها و انتخاب خوبی برای هنگام حضور این افراد هستند. هم‌چنین بازی‌های سبک کارگرگذاری می‌توانند انتخاب خوبی قلمداد شوند؛ البته تا زمانی که بازیکنان نتوانند خیلی در بازی جلوی دیگران را بگیرند و کار آن‌ها را خراب کنند. در آخر هم بازی‌های سبک همکاری باز هم یکی از راه حل‌های بسیار مناسب برای برخورد با این دسته از بازیکنان است. دلیل این موضوع آن است که اگر اتفاقی برای آن‌ها رخ دهد و در تنگنا قرار بگیرند، می‌دانند که از طرف خود بازی این اتفاق افتاده است و کسی پدرکشتگی با او ندارد و هیچ راهی وجود ندارد که این موضوع «شخصی» باشد. قربانی و روح او شکننده است. برد و باخت‌هایتان را با ایشان شریک شوید و ممکن است در طول زمان این موضوع را درک کنند که هیچ‌کس مشکلی با شخص آن‌ها ندارد.

10. اتحاد

ممکن است که یک زوج و زن و شوهر باشند. ممکن است خواهر یا براد دو قلو باشند. ممکن است دو آدم کاملا رندوم سر میز بازی باشند، ولی هر چه که هست، اتحاد و متحدان همیشه با یک‌دیگر بازی می‌کنند و در هماهنگی کاملا به سر می‌برند. البته این مسئله مشکلی در بازی‌هایی با محوریت تیمی ایجاد نمی‌کند ولی اتحاد می‌تواند در بازی‌های رقابتی تک نفره، مشکلات زیادی ایجاد کند. زمانی که اتحاد دو نفره آن‌ها به بازی شما اضافه می‌شود، می‌دانید که دو نفر با ذهنیت مشابه و درک متقابل و صد البته این هدف که این دو نفر با یک دیگر همکاری خواهند کرد، سر میز حاضر هستند. آن‌ها با این هدف بازی می‌کنند که تمام رقبا را با کمک یک‌دیگر از پا در خواهند آورد. آن‌ها در طول بازی به هم‌دیگر کمک می‌کنند و تا جای ممکن از جدال و درگیری مستقیم با هم دوری می‌کنند. حتی در صورت رخ دادن این اتفاق، سعی می‌کنند با توافق و حداقل خسارت به یک‌دیگر، مجادله را پایان دهند. آن‌ها تنها زمانی رو در روی یک‌دیگر قرار می‌گیرند که رقیبی جز آن‌ها در زمین باقی نمانده باشد. این دو نفر تبدیل به یک ابربازیکن می‌شوند و در طول بازی دیگران را به شدت آزار خواهند داد. اگر بازی‌ای که انتخاب کرده‌اید، سیستم بالانسی برای مقابله با چنین نگرش و پدیده‌ای نباشد، شب بازی شما با خاک یکسان می‌شود.
چگونه با پدید اتحاد و متخدان برخورد کنیم:
به آن‌ها اخطار دهید! واقعا راه خاصی به جز تذکر مستقیم به این افراد وجود ندارد. این موضوع را برای آن‌ها روشن سازید که انتخاب‌ها و حرکاتشان در طول بازی، باعث نابودی جلسه بازی شما و دیگران می‌شود و اگر بازی به گونه‌ای که واقعا قرار است بازی شود، پیگیری شود، همه زمان بهتری را خواهند داشت و شب بازی خوبی را تجربه می‌کنند. اگر صحبت کردن و تذکر کفاف نداد، الماس را با الماس ببرید. شما هم سعی کنید با یک فرد دیگر سر میز بازی اتحاد تشکیل دهید و به صورت مستقیم با آن‌ها سرشاخ شوید  تا ببینند سمی که به دیگران تحمیل می‌کنند، چه مزه‌ای دارد. البته که این ایده‌آل‌ترین راه برای حل کردن مشکل نیست، ولی می‌تواند حداقل در بعضی مواقع جنبه فان و هیجان‌انگیز بازی را برای شما حفظ کند. حتی اگر گروه شما دارای آدم‌های باحال و جذاب باشد، کاری است که دلتان بخواهد باز هم انجامش دهید!
با چنین افرادی چه نوع بازی‌هایی بکنیم؟

البته که ساده‌ترین راه برای مقابله با این افراد، انتخاب بازی صحیح است. بازی‌هایی که با محوریت کار تیمی طراحی شده‌اند خیلی خوب با این پدیده ترکیب می‌شوند. بازی‌های زیادی هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت تیمی تجربه کرد. برای مثال استار وارز ریبلیون (Star Wars Rebellion)، بتل‌استار گلکتیکا (Battlestar Galactica)، مموآر 44 (Memoir 44) و یا بتل‌لور (Battlelore) از این دست بازی‌ها به شمار می‌روند. بازی‌هایی که دیپلماسی و اتحاد را در طراحی بدنه اصلی خود جای داده‌اند هم می‌تواند فرصت خوبی برای قرار دادن این بازیکنان باشد. بازی‌هایی مثل اکلیپس (Eclipse)، توالایت ایمپریوم (Twilight Imperium) و یا حتی عنوانی مثل کازمیک انکنتیر (Cosmic Encounter) که اتحاد لحظه‌ای را به بهترین شکل پیاده‌سازی کرده است هم انتخاب خوبی برای این افراد به حساب می‌رود. عنوانی مثل اکلیپس، حتی جوایز و پاداش‌هایی برای کسانی که با یک‌دیگر همکاری کنند در نظر گرفته است. بازی‌های سبک‌تر مثل دیکریپتو (Decrypto) یا کدنیمز (Codenames) هم می‌تواند انتخاب‌های جذابی باشند. در آخر هم بازی‌های سبک همکاری می‌توانند نجات‌ دهنده شما از شر نقشه‌های شرورانه این افراد باشند و اجازه دهند تا در شب و جلسه بازی، به همه افراد پای میز و حاضر در جمع خوش بگذرد.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....