تم‌هایی که بی صبرانه منتظر بازگشت آن‌ها به دنیای لگو هستیم: بخش اول

3 مهر 1399 | 02:47

در این نوشتار قرار است تا به سراغ تم‌هایی برویم که با وجود در اختیار داشتن طرفداران پر و پا قرص و همچنین گذشت سالیان دراز از اتمام تولید آن‌ها، هنوز به دنیای لگو بازنگشته‌اند، اما انتظار می‌رود که به زودی با معرفی ست‌های جدید و حتی بازطراحی ست‌های قدیمی آن‌ها، دوباره روی قفسه‌های فروشگاه‌های لگو جا خوش کنند.

از زمان معرفی لگو سیستم تا کنون، کمپانی لگو تم‌های (Theme) متنوعی را در محصولات خود به کار گرفته که هر کدام بسته به محبوبیت، میزان فروش و در بعضی موارد حق امتیاز تولید، برای مدتی کوتاه یا بلند در دنیای لگو حضور داشتند و ست‌های گوناگونی با استفاده از آن‌ها طراحی و تولید شد.

از آنجایی که تغییر و نوآوری همواره از سر لوحه‌های کمپانی لگو برای تولیدات خود به شمار می‌رفته، تم‌هایی که این کمپانی عرضه می‌کند به طور مداوم در حال تغییرند و به جز چند سری اصلی، باقی تم‌ها عموما برای مدت کوتاهی مهمان کاتالوگ‌های محصولات این کمپانی‌اند. با این وجود، بعضی از این تم‌ها آنقدر میان مخاطبان محبوبند که با وجود پایان یافتن تولیدشان، در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شوند و پس از مدتی به خاطر تقاضای بالای مشتریان، دوباره به دنیای لگو بازمی‌گردند.

البته باید اشاره کرد که بعضی از این تم‌ها که برگرفته از فرنچایزهای فیلم، سریال و غیره هستند، برای تولید نیاز به اجازه‌ی صاحب اثر دارند و در بعضی موارد هزینه‌ی بالای لایسنس‌ها نیز موجب ادامه نیافتن تولید آن‌ها می‌شود.

در این نوشتار قرار است تا به سراغ تم‌هایی برویم که با وجود در اختیار داشتن طرفداران پر و پا قرص و همچنین گذشت سالیان دراز از اتمام تولید آن‌ها، هنوز به دنیای لگو بازنگشته‌اند، اما انتظار می‌رود که به زودی با معرفی ست‌های جدید و حتی بازطراحی ست‌های قدیمی آن‌ها، دوباره روی قفسه‌های فروشگاه‌های لگو جا خوش کنند.

لگو قلعه (Lego Castle)

فضای قرون وسطایی یکی از بهترین فضاها برای خلق آثار سرگرمی از قبیل فیلم، سریال، بازی و غیره است. به طور قطع لگو نیز از این قاعده مستثنی نیست و تم‌های فانتزی-قرون وسطایی از محبوبیت بالایی میان محصولات لگو برخوردارند. لگو قلعه یکی از اولین تم‌هایی بود که اواخر دهه‌ی ۷۰ میلادی به دنیای لگو راه یافت و مبدل به یکی از اصلی‌ترین و پر فروش‌ترین تم‌های لگو شد. این سری دوست داشتنی تا سال ۱۹۹۹ به طور مداوم بین تم‌های لگو حضور داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۰، جای خود را به تم «Knights’ Kingdom» داد که در واقع دنباله رو معنوی همان سری بود.

تا سال ۲۰۱۳، ست‌های قرون وسطایی-فانتزی لگو با نام‌های گوناگونی عرضه شدند و در سال ۲۰۱۳، آخرین ست‌های لگو قلعه وارد بازار شدند. پس از آن هرچند که سری‌هایی مانند «Nexo Knights» تلاش کردند تا با ترکیب شوالیه‌ها و فضای علمی-تخیلی جای خالی سری قلعه را پر کنند، اما هرگز در این کار موفق نبوده و نتوانستند نیاز طرفداران به وجود یک سری کاملا قرون وسطایی را برطرف کنند. گمان می‌رود با توجه به غیبت طولانی این سری و تقاضای بالای بازار فروش، لگو بار دیگر ست‌های جدیدی از این تم به یاد ماندنی را عرضه کند.

لگو دزدان دریایی کارائیب (Pirates of Caribbean)

مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب چه با احتساب نرخ تورم و چه بدون احتساب آن، پر فروش‌ترین مجموعه فیلم‌های تاریخ سینما به حساب می‌آیند که فروش آن‌ها، حتی با عملکرد ضعیف قسمت‌های چهارم و پنجم افت نکرد و هنوز هم طرفداران بسیاری در سر تا سر دنیا دارد.

با عرضه‌ی چهارمین قسمت از این مجموعه فیلم، لگو حق امتیاز تولید سری «لگو دزدان دریایی کارائیب» را نیز خریداری کرد و چندین ست به یاد ماندنی برگرفته از محیط‌ها و سکانس‌های شناخته شده‌ی هر چهار فیلم این مجموعه تولید کرد. علاوه بر آن لوازم جانبی متنوع و حتی یک بازی ویدئویی قابل تحسین با فضای دزدان دریایی کارائیب به مرحله‌ی تولید رساند که تمام این محصولات به نوبه‌ی خود موفقیت‌های چشمگیری در پی داشتند.

اما متاسفانه حضور این سری چندان مستدام نبود و بسیار زود دنیای لگو را ترک کرد. هرچند که طرفداران امیدوار بودند تا با عرضه‌ی نسخه‌ی پنجم این مجموعه فیلم، این سری محبوب به همراه ست‌های قدیمی بار دیگر به دنیای لگو بازگردند، اما این اتفاق نیافتاد و در سال ۲۰۱۷، تنها یک ست از کشتی سایلنت مری (Silent Mary) از این سری عرضه شد و این موضوع برای کسانی مثل من که در سال ۲۰۱۱ موفق به تهیه‌ی ست‌های دزدان دریایی کارائیب نشده بودند، بسیار نا امید کننده بود.

از نقاط قوت این سری جزئیات فوق العاده بالای طراحی آدمک‌ها و پرینت شگفت انگیز آن‌ها بود که این سری را بسیار قابل ستایش می‌کرد. همچنین معماری و رنگ بندی در تمام ست‌ها به بهترین شکل ممکن اجرا شده و هر مخاطبی را به وجد می‌آورد.

اکنون اخباراتی مبنی بر بازپردازی این مجموعه از سوی دیزنی به گوش می‌رسد که امید‌ها برای بازگشت عصر کارائیب به دنیای لگو را تازه می‌کند و در بهترین حالت ممکن، علاوه بر عرضه‌ی ست‌هایی از قسمت جدید مجموعه، شاهد باز طراحی ست‌های قدیمی‌تر نیز خواهیم بود.

بایونیکل‌ها (Lego Bionicles)

پس از کاهش جهانی فروش لگو در دهه‌ی ۹۰، مدیران و طراحان کمپانی به این نتیجه رسیدند که وجود پس زمینه‌های داستانی برای سری‌های مختلف لگو می‌تواند به فروش آن‌ها کمک بسیار زیادی کند. از سوی دیگر حق امتیاز فرنچایز‌های سینمایی موجب شده بود با وجود فروش بالای ست‌های برگرفته از آن‌ها، حاشیه سود اندکی داشته باشند. بنابراین لگو به این فکر افتاد که خود دست به خلق یک دنیای داستانی بزند و محصولات مرتبط با آن را عرضه کند. پس از چند تلاش ناموفق، در نهایت دنیای بایونیکل‌ها شکل گرفت که در آن، موجوداتی مکانیکی که هر یک قدرت خاصی در کنترل عناصر طبیعی داشتند، به ماجراجویی برای حفظ آرامش دنیای خود می‌پرداختند.

ست‌های این سری شامل پیکرهایی از این موجودات بود و معماری و قطعات مورد استفاده‌ی آن به طور مستقیم از سری لگو تکنیک (Lego Technic) الهام گرفته شده بود. داشتن ویژگی‌های مکانیکی از جمله حرکت کردن دست و پاهای آن‌ها در همه‌ی جهات و همینطور قدرت پرتاب اشیا متنوع موجب شد تا این سری موفقیت قابل توجهی را برای لگو رقم بزند. علاوه بر آن عرضه‌ی سریال، فیلم، کتاب و بازی برای این سری به محبوبیتش کمک شایانی کرد.

در سال ۲۰۱۰ تولید این سری پس از ۱۰ سال متوقف شد و لگو تلاش کرد تا جای آن را با سری «Hero Factory» پر کند، اما نه این سری و نه سری‌های مشابه نتوانستند موفقیت‌های بایونیکل‌ها را تکرار کنند. بازگشت آن در سال ۲۰۱۶ نیز ناامید کننده بود و ست‌های جدید بایونیکل‌ها به خاطر طراحی ضعیف، فروش خوبی نداشتند و این امر سبب شد تا بار دیگر تولید این سری دوست داشتنی متوقف شود. هرچند که امید می‌رود تا در آینده، لگو بار دیگر با طراحی قوی‌تر و استفاده‌ی بهینه از ابزارهای داستانی، این سری را احیا کند.

نویسنده: فرنام فرتوت

بخش بعدی این مقاله را می‌توانید در اینجا بخوانید.

دسته بندی: لگو

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....