دو سر برد: بردگیم‌ها چه فایده‌هایی می‌توانند برای ما داشته باشند؟

6 اسفند 1399 | 15:49

بازی‌های رومیزی سرگرم کننده هستند، اما این فقط یکی از فوایدی است که تجربه‌ی آن‌ها می‌تواند برای ما داشته باشد. طی یک دهه‌ی اخیر، بردگیم‌ها بیش از هر زمان دیگری بین مردم محبوب شده‌اند و برای بسیاری از ما، یادآور خاطرات گذشته‌اند. در ادامه‌ی این مطلب، به چند مورد از فواید بازی با بردگیم می‌پردازیم.

مقدمه

بازی‌های رومیزی سرگرم کننده هستند، اما این فقط یکی از فوایدی است که تجربه‌ی آن‌ها می‌تواند برای ما داشته باشد. طی یک دهه‌ی اخیر، بردگیم‌ها بیش از هر زمان دیگری بین مردم محبوب شده‌اند و برای بسیاری از ما، یادآور خاطرات گذشته‌اند. در ادامه‌ی این مطلب، به چند مورد از فواید بازی با بردگیم می‌پردازیم.

بازی‌های رومیزی یک تجربه‌ی اجتماعی است

بازی با بردگیم، افراد یک جمع را به هم نزدیک‌تر و روابط را محکم‌تر می‌کند و حتی می‌تواند به شما کمک کند با آدم‌های جدیدی ملاقات کنید. بردگیم‌ها می‌توانند دو تا چند بازیکن داشته‌باشند. بخش اساسی و مهم این بازی‌ها، همکاری بازیکنان است و از آن‌ها می‌خواهد که به طور تیمی و یا رقابتی با یکدیگر مشارکت داشته‌باشند. بدون شک تجربه‌ی یک بازی رومیزی می‌تواند بهترین روش برای گذراندن وقت در یک جمع خوب باشد و دوستی‌ها را تقویت کند.

بازی با بردگیم عملکرد مغز را افزایش می‌دهد

بازی‌کردن نوعی ورزش برای مغز است. بازی، آن بخش از مغز که مرتبط با شکل‌گیری حافظه و افکار پیچیده است را، در تمامی سنین، تحریک می‌کند. بازی ‌کردن به شما در تمرین مهارت‌های ادراکی تان، مانند تصمیم‌ گیری، حل مسائل و تفکرات راهبردی (استراتژیک) کمک می‌کند.

بازی با بردگیم به شما یاد می‌دهد چگونه برای خود هدف قرار داده و صبور باشید

برنده شدن در یک بازی نیازمند صبر و استراتژی است. شما در یک محیط شاد، این‌ها را به دور از استرس و به صورتی سرگرم کننده و چالش برانگیز یاد می‌گیرید.

بازی با بردگیم از استرس شما می‌کاهد و لبخند به لبانتان می‌آورد

یکی از ویژگی‌های جانبی تفریحات دسته جمعی مانند بازی‌های رومیزی، خندیدن است. خنده عامل بسیار مهمی برای داشتن یک تجربه‌ی دل انگیز و لذت بخش است. در کل، خندیدن و داشتن اوقاتی خوش، به کاهش استرس کمک می کند.

بازی‌های رومیزی به خوشحال‌تر شدن شما کمک می‌کنند

بازی کردن، غدد ترشح کننده ی هورمون اندورفین که مسکن طبیعی بدن و دلیل اصلی حس خوشحالی است را تحریک می کند. هورمون‌های شادی توانایی این را دارند که عملکرد‌های آگاهانه و ناخودآگاه ذهن را بهبود بخشند و احساس سرخوشی، مهربانی و رضایت را به انسان بدهند.

بازی با بردگیم خلاقیت و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد

بازی کردن موقعیت بسیار مناسبی برای صحبت کردن و برقراری ارتباط است. همچنین، به شما کمک می‌کند بخش خلاق شخصیتتان را به دیگران نشان دهید؛ البته نه به طوری که آزاردهنده باشد. بوردگیم‌ها ابزاری شگفت انگیز برای کودکان و بزرگسالان خجالتی و کم رو هستند. بازی کردن به آن‌ها کمک می‌کند تا شخصیت و خلاقیتشان را پرورش دهند، که در آخر به ایجاد حس اعتماد به نفس بیشتر و اینکه به آن‌ها توجه شده و در کاری شرکت کرده‌اند می‌انجامد. 

«حسی که در فیزیکی کنار هم بودن، دور یک میز نشستن و پیتزا خوردن وجود دارد، به هیچ عنوان قابل قیاس یا تعویض با بازی کردن بردگیم به صورت آنلاین نیست».
برایان ماگرکو، پروفسور رسانه‌ی دیجیتال در جورجیا تک 
(Brian Magerko, digital media professor at Georgia Tech)

«بسیار خوب است که با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید و رو در رو با هم ارتباط داشته‌باشید. من به شخصه از بازی با بردگیم و وقت گذراندن به این شکل لذت می‌برم».
پت استفنسون، معاون خدمات به جوانان ، بخش بن سالم
(Pat Stephenson, Youth Services Assistant, Bensalem Branch)

شما می‌توانید در هر زمان و هر مکان که می‌خواهید، بردگیم بازی کنید

هیچ محدودیت و فشاری وجود ندارد. یکی از بهترین ویژگی بازی‌های رومیزی این است که هرجا و هروقت می‌خواهید می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید؛ بی هیچ محدودیتی. شما ممکن است هیجان‌زده، ماجراجو، با دل و جرأت و یا حتی تنها و غمگین باشید، اما همیشه فرصت برای بازی و ارتباط برقرارکردن با افرادی که شبیه به شما هستند دارید.

این نوشتار ترجمه‌ای است از مقاله‌ی «Benefits of Playing Board Games» به قلم پت استفنسون که در وبسایت «Bucks County Free Library» قرار گرفته است.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....