۵ عامل موثر بر جذابیت بازی‌های خانوادگی

10 فروردین 1400 | 20:35

طراحی بازی‌های خانوادگی مبهم‌تر از بازی‌های دیگر است. جداً چه چیزی بازی‌های خانوادگی را از دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند؟ برای پیدا کردن جواب، ما به سراغ بازیکن‌ها و در واقع مخاطبین اصلی این بازی‌ها رفتیم؛ یعنی کودکان. حال به ۵ ویژگی که از نظر آن‌ها باعث عالی بودن بازی‌های خانوادگی می‌شوند، می‌پردازیم.

مقدمه

با توجه به هزاران بازی رومیزی جدید که سالانه منتشر می‌شوند، هیچ محدودیتی برای بازی کردن وجود ندارد. به دلیل تنوع زیاد این بازی‌ها، انتخاب کردن تعداد اندکی از آن‌ها برای خریدن و بازی کردن کاری بس دشوار است. برای راحت‌تر کردن این کار، طبیعتاً باید بازی‌ها را به چند گروه و زیرگروه تقسیم کنیم. در این باره هیچ تفاوتی بین بازی‌های صفحه‌ای و کارتی وجود ندارد. برای تقسیم‌بندی کردن بازی‌های گروهی راه‌های زیادی وجود دارد که معمول‌ترین آن‌ها بر اساس سن، زمان و تعداد بازیکنان است. با وجود اینکه این کار اندکی به ما کمک می‌کند، اما هنوز تعداد زیادی بازی در هر گروه قرار می‌گیرند؛ به همین علت، زیرگروه‌هایی بر اساس نوع بازی، مانند بازی‌های استراتژیک، بازی‌های دسته‌جمعی، انتزاعی، استنتاجی، بازی‌های مسابقه‌ای و غیره برای وجود دارد. همچنین می‌توانیم آن‌ها را به صورت ماجراجویی، فانتزی، اقتصادی، جنگی، سفر و... دسته‌بندی کنیم.   

احتمالاً در بین همه‌ی این گروه‌ها، بازی‌های خانوادگی سوالات بیشتری را در ذهن شما به وجود می‌آورند. طراحی بازی‌های خانوادگی مبهم‌تر از بازی‌های دیگر است. جداً چه چیزی بازی‌های خانوادگی را از دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند؟ برای پیدا کردن جواب، ما به سراغ بازیکن‌ها و در واقع مخاطبین اصلی این بازی‌ها رفتیم؛ یعنی کودکان. حال به ۵ ویژگی که از نظر آن‌ها باعث عالی بودن بازی‌های خانوادگی می‌شوند، می‌پردازیم.

این نوشتار ترجمه‌ای است از مقاله‌ی «۵Traits That Make a Great Family Game» که در وبسایت «theboardGamefamily.com» قرار گرفته است.

همه‌ی اعضای خانواده می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند

واضح است که اولین ویژگی یک بازی خانوادگی خوب، توانایی آن در سرگرم کردن اعضای خانواده با رده‌های سنی مختلف است. هرچند ممکن است بچه‌های کوچک خانواده نتوانند به تنهایی از پس این بازی‌ها برآیند، اما کماکان باید بتوانند در بازی شرکت کنند. همچنین بازی‌هایی که زیادی ساده هستند می‌توانند برای نوجوانان خسته‌کننده باشند. آن‌ها بازی‌های چالش‌برانگیز را ترجیح می‌دهند. یک بازی خانوادگی خوب، شرایط لازم را برای تفریح و سرگرمی تمام افراد خانواده فراهم می‌سازد.

یادگرفتن آن‌ها راحت است

بازی‌های خانوادگی، در عین چالشی بودن باید آنقدر ساده باشند که کودکان نیز بتوانند در کنار بزرگتر‌ها بازی را یاد بگیرند. در شرایط ایده‌آل، توضیح دادن قوانین این بازی‌ها باید ۵ الی ۱۰ دقیقه طول بکشد. اگر بازی زیادی پیچیده باشد، یا از گزینه‌ها و تصمیم‌گیری‌های متعددی تشکیل شده‌باشد، ممکن است باعث شود برخی از اعضای خانواده از بازی‌کردن صرف‌نظر کنند. در یک بازی خانوادگی خوب، شما باید بتوانید بدون اینکه در روند بازی مشکلی پیش‌بیاید، بازی را ترک کنید.

در آن‌ها انتخاباتی همراه با شانس وجود دارد

هرچند تصمیم‌گیری‌های زیاد در بازی باعث پیچیدگی آن می‌شود، اما در عین حال بازی باید به اجبار انتخاباتی داشته‌باشد. ذهن ما طوری طراحی شده‌است که به دنبال پیامد‌های انتخاباتمان برود. حس و هیجان بازیکنان بدون وجود این انتخابات رفته رفته، کمتر و کمتر می‌شود. البته که اگر شانس در این انتخابات دخیل نباشد، معمولاً بزرگتر‌ها برنده‌ی بازی می‌شوند. وجود شانس، احتمال برد افراد را به یکدیگر نزدیک می‌کند. یک بازی خانوادگی خوب، بازی‌ای است که در آن به میزان کافی شانس و انتخابات استراتژیک وجود داشته باشد.

قطعات و مهره‌های جذابی دارد

فراموش نکنیم که حتی قطعات یک بازی خانوادگی می‌توانند در تأثیرگذاری و مهیج بودن آن نقش داشته‌باشد. بردگیم‌ها و بازی‌های کارتی، بازی‌هایی هستند که لمس می‌شوند. ما آن‌ها را برای این بازی می‌کنیم که ارتباط رو در روی بیشتری با دیگر بازیکنان داشته باشیم و از المان‌های بازی استفاده کنیم. قطعات بازی، مانند: صفحه‌ی بازی، تاس، کارت‌ها، علائم و توکن‌ها، همگی تأثیراتی بر بازیکنان می‌گذارند. بازی‌های خانوادگی خوب، دارای قطعات جذاب برای بازی هستند و به بازیکنان حس و حال خوبی را منتقل می‌کنند. 

می‌توانید آن‌ها را چندین بار پشت هم بازی کنید

آخرین ویژگی یک بازی خانوادگی خوب و جذاب این است که می‌توان بارها آن را بازی کرد بدون اینکه از هیجانش کم شود. بازی‌ای که بیش از حد قابل پیش‌بینی و تکراری باشد، لذتش را از دست می‌دهد. بردگیم‌هایی که نتایجشان تغییرپذیر هستند، بیش از بقیه‌ی بردگیم‌ها بازی می‌شوند. چه پشت سر هم، چه هفته‌ای یک بار و چه ماهانه، بازی‌هایی که به طور مناسب برای خانواده طراحی شده باشند، مرتب بازی می‌شوند. یک بازی عالی باید توانایی این را داشته‌باشد که هرچقدر هم بازی شود، برای بازیکنان تکراری نباشد و هیجانش را حفظ کند.

فعالیت‌هایی که ما از انجامشان لذت می‌بریم، آن‌هایی هستند که به طور مداوم تکرارشان می‌کنیم و این قضیه برای بازی‌ها هم صدق می‌کند؛ بنابراین بازی‌های رومیزی‌ای که یادگیری‌شان آسان است، استراتژی و شانس در آن‌ها وجود دارد، قطعات جذاب دارند، می‌توانند چند دور پشت هم بازی شوند و همه‌ی اعضای خانواده از آن‌ها لذت می‌برند، بهترین بازی‌های خانوادگی هستند.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....